O firmie Grason
KIM
JESTEŚMY
Uprawnienia i normy
Wizualizację i projektowanie naszych urządzeń wykonujemy w technologii CAD 3D za pomocą programu CAD Inventor®.
Proces
Projektowania
1 PIERWSZY KONTAKT Z KLIENTEM
Pierwszy kontakt z nowym Klientem następuje za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie. Po wstępnej weryfikacji wymagań Klienta przedstawiamy ofertę budżetową obejmującą nasze możliwości i zakres oferowanych prac.
2 WIZYTA
Kolejnym etapem jest wizyta naszych specjalistów u Klienta w celu poznania docelowego miejsca pracy mieszalnika oraz dostępnych mediów potrzebnych do zasilenia urządzenia. Oczywiście zawsze chętnie zapraszamy także Klienta do odwiedzenia naszej firmy i lepszego zapoznania się z zakładem.
3 PRACE PROJEKTOWE
Po takiej weryfikacji i podpisaniu umowy przystępujemy do prac projektowych. Każdy element oraz wyposażenie zaproponowane przez nas lub Klienta zostaje zaprojektowane i wizualizowane w systemie CAD 3D za pomocą programu CAD Inventor®.
4 AKCEPTACJA PRZED PRODUKCJĄ
Przedstawiony projekt przed produkcją musi być zatwierdzony przez obie strony. Dopiero po przejściu tego etapu przystępujemy do dalszych prac.
5 ZAMAWIANIE MATERIAŁÓW I PRODUKCJA
Dział produkcji uruchamia proces zamówień materiałów i zleceń do kooperantów. Większość elementów wykonana jest na maszynach CNC – począwszy od laserowego cięcia blach przez gięcie, walcowanie i obróbkę skrawania. Nasze projekty są praktycznie niepowtarzalne i w większości projektowane pod indywidualne potrzeby Klienta, dlatego ich spawanie odbywa się manualnie metodą TIG.
6 PROGRAMOWANIE
Podczas gdy urządzenie jest w trakcie produkcji, równocześnie dział automatyki i sterowania przygotowuje swoją część projektu. Sterowanie, czyli budowa szafy sterowniczej z wyposażeniem, oraz programowanie są w całości wykonywane przez nas. Pisanie programu i wizualizacja na panelu dotykowym nie ogranicza się do wykorzystywania gotowych schematów, lecz jest zawsze zatwierdzana przez Klienta i weryfikowana w zgodzie z jego potrzebami.
7 POŁĄCZENIE ELEMENTÓW
Końcowy, najważniejszy etap to „spięcie” poszczególnych elementów w całość, czyli połączenie współpracujących ze sobą mechanicznych i elektrycznych części urządzenia.
8 ROZRUCH URZĄDZENIA I TESTY
Najbardziej wyczekiwany moment to rozruch urządzenia i testowanie jego funkcji. Kontrola jakości po testach i próbach dopuszcza mieszalnik do dalszych prac rozruchowych.
Przeprowadzane testy:
– badanie chropowatości powierzchni,
– badanie obrotów mieszadeł i pomp,
– próby ciśnieniowe oraz badanie szczelności, jeśli są wymagane,
– badanie wizualne 100% połączeń spawanych VT2,
– badanie dokładności temperatury pracy,
– testy funkcjonalne sterowania.
Wszystkie testy i badania są wykonywane przyrządami mierniczymi legalizowanymi i kalibrowanymi przez niezależne laboratorium.
9 ODBIÓR TECHNICZNY I SZKOLENIA
Po pozytywnych testach zapraszamy Klienta na odbiór techniczny i weryfikację ze złożonym zamówieniem. Na miejscu u Klienta przeprowadzamy testy FAT (Factory Acceptance Test) i SAT (Site Acceptance Test), które mają na celu sprawdzenie funkcjonowania mieszalnika i jego instalacji zgodnie z założeniami. Standardowo w naszym zakresie przeprowadzamy szkolenie obsługi i personelu technicznego.
10 KWALIFIKACJE IQ I OQ
W przypadku zakładów farmaceutycznych po pozytywnym przeprowadzeniu testów FAT i SAT przystępujemy do kwalifikacji IQ (Installation Qualification), czyli potwierdzenia poprawności zainstalowania i zatwierdzania elementów zgodnie z wymaganiami i projektem, a następnie od kwalifikacji OQ (Operation Qualification), gdzie sprawdzamy poprawność i dokładność funkcjonalną urządzenia oraz jego podzespołów.